Antrinių žaliavų surinkimas ir išvežimas

Antrinės žaliavos – tai buityje ar komercinėje veikloje panaudoto popieriaus, stiklo, plastmasės ir metalo likučiai, kuriuos perdirbus gaminami nauji produktai. Perdirbti tinkamas atliekas „VSA Vilnius“ nemokamai surenka surūšiuotas spalvotuose konteineriuose. Geltonas skirtas plastmasei ir metalui, žalias – stiklui, mėlynas – popieriui. Ar šios medžiagos tinkamos perdirbti, parodo specialus ženklinimas – ant jų nurodytos trys besisukančios rodyklės:antrines-zaliavos-rodykles

Kas yra antrinės žaliavos?

Į perdirbamoms atliekoms skirtus konteinerius galima mesti šias atliekas:

  • Popierius: laikraščiai ir kitoks popierius ar kartonas, kuris nėra padengtas plastiku.
  • Plastmasė: plastikiniai (PET) buteliai, švarūs indai nuo padažų, aliejaus ir šampūno, kita įvairi plastiko pakuotė, polietileno plėvelė.
  • Stiklas: tušti buteliai, stiklainiai, stiklo duženos ir indai.
  • Metalas: riebalais nesuteptos konservų dėžutės, skardinės nuo gėrimų, aliuminio lėkštės, kepimo skardinės, metaliniai dangteliai, dėžutės ir kitos metalinės pakuotės bei atliekos.

„VSA Vilnius“ atliekų rūšiavimui skiria ypatingą dėmesį, todėl vilniečiams patogiose vietose šalia buitinių atliekų konteinerių stato antrinių žaliavų konteinerius. Jais bendrovė aprūpina prekybos centrus, logistikos bazes bei kitas komercines patalpas, taip pat nuosavų namų ir daugiabučių gyventojus. Klientai, rūšiuojantys antrines žaliavas, ne tik gauna mažesnes sąskaitas už šiukšlių išvežimą, bet ir puoselėja socialiai atsakingą elgesį: eikvoja mažiau gamtos resursų ir kuria tvaresnę aplinką. Aplinkos teršimą ir resursų švaistymą taip pat sankcionuoja specialios Europos Sąjungos institucijos.

Kaip pradėti rūšiuoti?

Pirmiausia, atliekų rūšiavimas prasideda atliekų susidarymo vietoje (įmonėje ar namuose). Čia  perdirbimui tinkamos antrinės žaliavos išskirstomos ir vėliau išmetamos į atskirus konteinerius.

Vilniaus miesto infrastruktūra leidžia gyventojus aprūpinti rūšiavimo konteineriais ne mažesniu kaip 300 m atstumu. Todėl, jei nerandate spalvotųjų konteinerių savo kieme, juos tikrai aptiksite išėję pasivaikščioti, pakeliui į darbą ar tiesiog vedžiodami šunį. Pageidaujantys turėti rūšiavimo konteinerius savo kieme, gali išsikviesti „VSA Vilnius“ specialistą, kuris įvertins tokią galimybę.

„VSA Vilnius“ visas perdirbamas atliekas iš joms skirtų konteinerių surenka pagal išankstinį grafiką ir išveža į perdirbimo įmones. Antrinių žaliavų ir specifinių atliekų iš pramonės įmonių vežimui naudojame 2-30 m3 konteinerius ir pres-konteinerius.

Prieš atiduodami antrines žaliavas perdirbėjams, 20 „VSA Vilnius“ darbuotojų, dirbančių prie specialių rūšiavimo linijų, jas perrenka. Atskiriamas baltas ir spalvotas popierius, žurnalai, knygos, spalvotas ir baltas stiklas, taip pat skirtingų rūšių plastikas. Perdirbėjus pasiekia tik kokybiškai sutvarkytos,  švarios ir sausos antrinės žaliavos.

Antrinių atliekų rūšiavimas Lietuvoje

Šalyje kasmet į sąvartynus išvežama apie 3 mln. tonų mišrių atliekų, nors dalis jų yra tinkamos perdirbti. Lietuviai į sąvartynus išmeta beveik daugiausia atliekų vienam gyventojui Europoje.
Jei norite pradėti rūšiuoti, bet nežinote, kaip, maloniai kviečiame kreiptis.